
≡Arild Drolsum≡
Administrasjonen i Nesodden kommune har talt. Det er ingen konkrete planer om å fjerne trærne som sperrer for utsikten ned til Ildjernet.
Ressursbruken ved å fjerne trærne vil vanskelig kunne forsvares sies det, og vi blir dessuten minnet om at vi også må tenke på økonomien. Men hvis kommunen ikke har mannskap til å få gjort denne jobben eller synes det er for vanskelig terreng å jobbe i, så kan de vel få satt den bort til et firma. Det lokale firmaet som hadde oppdraget med å fjerne trærne slik at Varden utbygningen kunne komme i gang, felte også trær foran boligblokkene for å bedre utsikten der. Dermed kunne utbygger innfri sitt salgsargument om utsikt fra Slemmestad til Oslo, som vi andre har mistet. Trær og kvister ble her oppdelt i 30 cm lengder og ble liggende for kompostering. Og hva vil en slik løsning koste kommunen? Rundt 30.000 kroner. For å få tilbake det meste av Nesoddens flotteste utsiktspunkt, mener jeg at dette burde vi ha råd till.

Da arkitekt Ole Krogness lanserte idéen om en spektakulær utsiktsplattform i fjor, var det flere politikere som likte forslaget. Disse politikerne kunne kanskje i det minste presse litt på, slik at saken ikke bare blir liggende uten noen konkret fremdriftsplan. Det fortjener den nye utsiktsplassen og Nesoddens innbyggere.