Eksotisk potetsalat passer til fiskeretter, spekeskinke, enkle kjøttretter
Av Inger Johanne Norberg
Bevisst forbruk: Boikott nypoteter fra Israel. Benytt heller en mmmm mandelpotet – en gammel norsk potetsort, kjent for god matkvalitet og delikatessestempel i matnæringen.
Dårlig nytt – Israel feilinformerer
Alle varer skal merkes med opprinnelsesland. Israel nekter konsekvent å følge Verdens Handelsorganisasjon (WTO) sine retningslinjer for merking av varers opprinnelsesland. Israel selger poteter fra okkupert, palestinsk jord som israelske poteter. Hvis man vil unngå å kjøpe poteter med urettmessig merking kan man unngå alle israelske varer, -så er man på den sikre siden.
Her er den gode nyheten
Hver vår kommer sprutende av nytt liv og energi til naturen rundt oss, og nypoteter i butikken. Her følger derfor en den gode delen av årets dårlige butikkpolitikk, nemlig:
Oppskrift på potetsalat til varme ettermiddager
Mandelpotet eller fjellmandel vaskes.
De rå potetene deles i ca 2 x 2 cm biter og kokes.
Mandelpoteter trenger lite koking og skal tas av platen mens de ennå er litt harde.
Hell potetene over i et dørslag så de kan renne av seg.
Dressing
Mens potetene koker lager du dressing i en bolle:
Per person:
1/2 ss olje
1/4 ts sennep
1/4 ts karri
1/2 ss mango chutney
En knivsodd honning e.l.
Salt etter smak
Hell potetbitene i bollen med dressing og bland forsiktig.
Grasløk finklippes på toppen.
Mandelpotet
Poteten er en gammel sort kjent for sin svært gode matkvalitet. Sorten ble ført opp på norsk sortsliste i 1953. Det finnes mange lokale varianter av mandel og fjellmandel. Knollene er lange og mandelformede med grunne grohull. Skallet er hvitt og kjøttfargen gul. Poteten er melen og er den beste poteten til gratinering og mos. Som kokepotet brukes den som tilbehør til de beste retter, julemat og festmiddager.
Østerdøler bruker middagsrester. Kald mandelpotet, godt smør og pultost er en av de beste hverdagsdelikatesser.
Kjøpsinformasjon
Snu posen og les bak på hvor produktet er produsert.
Potetposene er ofte pakket i Norge og ser like ut.


LO har vedtatt boikott:
Nesoddpostens tidligere artikler:
http://www.nesoddposten.no/er-det-for-lett-a-feilmerke-matvarer/
Lyst til å lære mer? Se:
http://palestinakomiteen.no/boikott-israel/
På facebokk:
https://www.facebook.com/boikottisrael/